Skip to content Skip to footer

Marketinški mitovi – istina ili laž?

Marketinški mitovi odgovorni su za mnoge zablude u marketinškom svijetu koji mogu dovesti do pogrešnih odluka i propuštenih prilika. Mnogi poslovni subjekti, bilo da su u pitanju male tvrtke, start-upovi ili velike korporacije, često se oslanjaju na zastarjele informacije i kriva uvjerenja o marketingu. U nastavku ćemo razotkriti deset najčešćih marketinških mitova i objasniti zašto su pogrešni.

1. Marketing je samo za velike tvrtke

Laž! Postoji uvriježeno mišljenje da samo velike tvrtke s golemim marketinškim budžetima mogu iskoristiti marketing na učinkovit način. Istina je da su digitalni alati danas dostupni svima, čak i malim poduzetnicima s ograničenim resursima. Primjerice, mala lokalna pekara može koristiti društvene mreže poput Facebooka i Instagrama kako bi promovirala svoje proizvode, privukla kupce iz svoje zajednice i gradila lojalnost. E-mail marketing i SEO također mogu biti izuzetno učinkoviti za manje tvrtke koje žele organski privući publiku.

2. Marketing je isto što i prodaja

Laž! Iako su marketing i prodaja povezani, oni imaju različite ciljeve i pristupe. Marketing se bavi stvaranjem svijesti o brendu, privlačenjem potencijalnih kupaca i izgradnjom odnosa s publikom. Prodaja, s druge strane, uključuje izravno zatvaranje transakcija. Na primjer, marketinški tim može stvoriti kampanju putem Google Ads oglasa koja dovodi promet na web stranicu, ali prodajni tim će biti taj koji kontaktira potencijalne kupce i zaključuje prodaju. Dobro postavljena marketinška strategija može olakšati prodaju, ali jedno bez drugog ne može donijeti dugoročan uspjeh.

3. Tradicionalni marketing je mrtav

Laž! S obzirom na sveprisutnost digitalnog marketinga, mnogi vjeruju da su tradicionalni oblici oglašavanja, poput radijskih i TV reklama, plakata ili tiskanih oglasa, izgubili svoju vrijednost. Međutim, tradicionalni marketing i dalje igra važnu ulogu, osobito u određenim industrijama. Na primjer, luksuzni brendovi i dalje koriste tiskane reklame u prestižnim magazinima, a lokalni obrtnici mogu ostvariti veliku korist od radijskih spotova u svojim regijama. Ključno je znati gdje se vaša ciljana publika nalazi i koje kanale koristi.

4. Moraš biti prisutan na svim društvenim mrežama

Laž! Mnogi brendovi misle da moraju biti aktivni na svakoj društvenoj mreži kako bi ostali relevantni. Međutim, ovo može biti kontraproduktivno jer zahtijeva previše vremena i resursa. Umjesto toga, bolje je fokusirati se na one platforme gdje se vaša ciljna publika najviše angažira. Na primjer, B2B tvrtke često postižu bolje rezultate na LinkedInu nego na TikToku, dok modni brendovi mogu više profitirati od Instagrama i Pinteresta nego od X-a (Twittera).

5. Dobri proizvodi se sami prodaju

Laž! Bez obzira na kvalitetu proizvoda, bez odgovarajućeg marketinga, malo je vjerojatno da će se on samostalno prodavati. Čak su i globalno poznati brendovi poput Applea i Coca-Cole svjesni važnosti kontinuiranog marketinga. Primjerice, iako je iPhone jedan od najprepoznatljivijih proizvoda na svijetu, Apple i dalje ulaže milijarde dolara u reklamne kampanje kako bi održao interes potrošača.

6. Content marketing je jednostavan

Laž! Pisanje blogova, kreiranje videa i vođenje društvenih mreža može se činiti jednostavnim, ali da bi content marketing bio učinkovit, potrebno je puno istraživanja, planiranja i strategije. Kvalitetan sadržaj mora biti prilagođen ciljanoj publici, optimiziran za pretraživače i dosljedno objavljivan. Primjerice, tvrtka koja vodi blog o zdravoj prehrani mora redovito objavljivati kvalitetne članke temeljene na stručnim izvorima kako bi izgradila povjerenje kod svoje publike.

7. Što imaš više pratitelja na društvenim mrežama, to imaš više prodaja

Laž! Broj pratitelja može izgledati impresivno, ali ako ti pratitelji nisu angažirani, neće donijeti stvarne poslovne rezultate. Ključno je imati kvalitetnu, angažiranu publiku koja aktivno komunicira s brendom. Bolje je imati 10.000 vjernih pratitelja koji kupuju proizvod nego 100.000 neaktivnih pratitelja.

8. I negativan publicitet je reklama

Laž! Iako se ponekad čini da kontroverza može privući pažnju, negativan publicitet može dugoročno naštetiti brendu. Primjer toga je skandal Pepsi reklame s Kendall Jenner, koji je izazvao ogromnu negativnu reakciju i natjerao tvrtku da povuče reklamu. Više o navedenoj reklami možete pročitati OVDJE.

9. Marketinške kampanje možeš držati na “autopilotu” i očekivati dobre rezultate

Laž! Marketing zahtijeva stalno praćenje, prilagodbu i optimizaciju. Kampanja koja je jednom bila uspješna ne znači da će uvijek donositi iste rezultate. Algoritmi se mijenjaju, trendovi evoluiraju, a konkurencija postaje jača, pa je nužno redovito analizirati i optimizirati strategije.

10. Marketing je jednosmjerna ulica u kojoj šaljete poruke svojoj publici

Laž! Moderni marketing se temelji na interakciji s publikom. Komunikacija treba biti dvosmjerna – odgovaranje na komentare, postavljanje pitanja publici i kreiranje sadržaja koji potiče angažman ključni su faktori uspjeha.

Marketing se stalno mijenja, a uspješne strategije temelje se na razumijevanju publike, testiranju i prilagodbi. Nemojte nasjedati na mitove – informirajte se i gradite strategiju na pravim temeljima!

Leave a comment

marketinška agencija vođena rezultatima

Adresa

Nikole Tesle 10
44000 Sisak
Croatia

Javite nam se

info@infomart.info
+385 91 1522 110

Copyright 2024 – infomart zagreb d.o.o.

Razvoj i dizajn: ❤ Curious Cat Ltd.